1245/​1596

Oval dåse af sølv og forgyldt sølv med filigran, prydet med emalje i form af bladværk og blomst samt talrige facetslebne røde glassten og perler. Østrig, 1867–1922. L. 13 cm. H. 4,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Emaljeblomst med ødelagt blad.

Varia, 8. november 2012

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.000 DKK