1245/1596
Oval dåse af sølv og forgyldt sølv med filigran, prydet med emalje i form af bladværk og blomst samt talrige facetslebne røde glassten og perler. Østrig, 1867–1922. L. 13 cm. H. 4,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Emaljeblomst med ødelagt blad.
Varia, 8. november 2012
Vurdering
Hammerslag