2414/899
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Stor pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 84.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Lameller med nogle mørke mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag