2132/​812

Palle Suenson, tilskrevet (f. 1904, d. 1986)

Spisebord af massiv eg med hollandsk udtræk, top med profilerede kanter. Runde ben med “sko” af messing. Antagelig udført på bestilling ca. 1930–40'erne. H. 75. L. 140/280. B. 83.

Brugslitage. top med finér gennemslibning. ridser, mærker , stød og mindre finér afslag. Enkelte afslag på profilerede kanter. Udtræksplade med afslag på indre kant. Møtrikker mangler. Plader ujævne.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK