Foto endnu ikke klar
884/​81

Peter Copmann, efter Christian Hornemann (f. Rudkøbing 1794, d. Guadeloupe 1850)

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i februar 2019.

Et par portrætter af vinhandler Christian Waagepetersen (1787–1840) og dennes hustru Albertine Emmerentze, f. Schmidt (1793–1864). Parret blev gift 1809. Han: En face mod højre iført grå jakke, gul vest og hvidt halsbind. Hun: En face mod venstre iført hvid kjole med grønt bånd og et rødt sjal over højre skulder. Begge sign. monogram 1832, samt han betegnet: Hornemann 1812. Pastel på papir. Hver 49×41. (2).

Portrætterne er kopieret efter Christian Hornemanns portrætter af ægteparret fra 1812, hvor de havde været gift i 3 år, og hun var 19 og han var 25 år.

Proveniens: Portrætterne blev udført til familien Waagepetersen. Herefter nedarvet i familien indtil i dag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og bøger, 26. februar 2019

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK