2104/​116

Empire sekretær af mahogni, front med skuffer og skriveklap bag hvilken talrige skuffer og rum, overskab med tre låger, prydet med galleri. 19. årh. H. 180. B. 88. D. 43,5.

Nøgle medfølger. Brugsslitage. Revner i træet. Finérskader. Ridser og mærker. Revner i træet. Finérskader. Falmet. Finérreparationer. Nøglerør og pyntehåndtag mangler. Galleri med skader.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag