1850/8554
En samling af diverse smykker bestående af to halskæder af sølv, en halskæde af 8 kt. guld, et armbånd af 18 kt. guld prydet med seks turkiser, tre par par øreclips og et par ørskruer af sølv, tre brocher af sølv samt en af metal, en perlelås af sølv og et vedhæng af ametyst. (18)
Seks løse kulturperler medfølger.
Proveniens: Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Fremstår med alders- og brugsslitage.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018
Vurdering
Hammerslag
33 bud