1847/754
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5” og “PH-4”. Syv pendler af hhv. lilla-, blå- og hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. (7)
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. To bundplader mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. november 2018
Vurdering
Hammerslag
28 bud