2441/787
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Fritstående tre-personers sofa med stel af mørkbejdset mahogni, betrukket med sort møbelstof. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. 1930–40'erne. L. 225.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ompolstret.
Vurdering