1541/1611
Kaminur af forgyldt og forsølvet bronze, tyrkisk kriger til hest, skive af hvid emalje, værk med hel-og halvtime slag. 19. årh,s midte. H. 58. B. 40. D. 13.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Varia, 8. oktober 2015
Vurdering
Hammerslag