1541/​1611

Kaminur af forgyldt og forsølvet bronze, tyrkisk kriger til hest, skive af hvid emalje, værk med hel-og halvtime slag. 19. årh,s midte. H. 58. B. 40. D. 13.

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul og Optræksnøgle medfølger.

Varia, 8. oktober 2015

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK