891/​811

Ivan Petrovich Chlebnikov (, Moskva 1896-1908)

Russisk bratina af sølv med låg, indvendig forgyldt, rigt dekoreret med opak og translucent cloisonné emalje i farver i form af blomster og bladværk, låg med stjernemønster og kegleformet lågknop, korpus med cirkulære og florale kartoucher, rundt fodstykke med fire trappeformede ben. Ivan Petrovich Chlebnikov, stemplet med den kejserlige russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin i Moskva 1896–1908, lødighed 84. Vægt ca. 606 g. H. 16. Diam. 10,7. (2).

Proveniens: Den danske sælger arvede den i 1980'erne fra en dame i København, som hun hjalp med forskellige gøremål. Da damen døde, fik sælger den som minde af damens arvinger. Damen havde oprindeligt erhvervet den på auktion i København omkring 1940'erne.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 29. november 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK