Sejlskib af forgyldt sølv, stående på rektangulær sokkel af sortmalet træ, den ene side prydet med våbenskjold med inskription: “Dansk Forening for Lystsejlads”, omgivet af faner, bådshager og årer, den anden med våbenskjold og kronet rigsvåben, for hver ende hh. dato og årstal, 22. Oktbr 1885, hvert af de fire hjørner prydet med delfin af bronze, langs nederste kant bølgeformationer. Mester A. Dragsted, København. 19. årh.s slutning. H. 65. L. 54. B. 28.
Dansk Forening for Lystsejlads, senere Kongelig Dansk Yachtklub, afholdte d. 22. oktober 1885 en festmiddag i anledning af dens æresformand, Hs. Kgl. Højhed Prins Valdemars bryllup i foreningens ny klubhus, den første Langelinie Pavillonen tegnet af Vilhelm Dahlerup.
Del af pynteliste mangler samt en ringhank. Defekt del af liste medfølger. Rigning med løse dele. Knækket kæde. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
11 bud