2445/602
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Flemming Lassen (f. 1902, d. 1984)
“Mayor”. Fritstående tre personers sofa med stel af sortlakeret eg. Hynder i sæde samt dybthæftet ryg betrukket med brunligt velour. Udført og mærket hos &Tradition. L. 200.
Oprindeligt formgivet til Søllerød Rådhus, som blev bygget i perioden 1939–42.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Eftersyn
I
Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering