2221/44
“The Colonial Coffee-Service” af porcelæn, dekoreret i sort og guld med profilportrætter af betydningsfulde amerikanske politikere, bestående af: Fire par kopper, sukkerskål, flødekande, kaffekande med sidehank af sort træ samt tilhørende bakke. I tilhørende kasse foret med silke på ben af mahogni. Royal Copenhagen.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. maj 2022
Vurdering
Hammerslag