2446/847
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Armstol af kirsebærtræ. Sæde hynde betrukket med sort skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført hos Fritz Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En knap mangler på sæde. En knap på sæde med manglende skind.
Vurdering
54882 |