2446/850
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 701”. Armstol med stel af forkromet stål, kopstykke af eg med indlæg af wengé. Sæde betrukket med patineret naturskind. Designet 1965. Udført hos snedkermester Johannes Hansen.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 39. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet i 1965. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 300–303. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 120
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering
14 bud
898569 | ||
1051283 | ||
898569 | ||
1051283 (Autobud) | ||
898569 | ||
1051283 (Autobud) | ||
898569 | ||
1051283 (Autobud) | ||
898569 | ||
1051283 (Autobud) | ||
898569 | ||
1051283 (Autobud) | ||
922832 | ||
1051283 |