2131/​352

Diverse dele porcelæn, dekoreret i farver med blomster, bestående af kaffekande, mælkekande, “Perlestellet” saucekande, skål med hanke og tilhørende underfad, tallerken med gennembrudt bort samt tallerken. Den Kongelige Porcelainsfabrik, 18. årh.s slutning. H. kaffekande 26 cm. Diam tallerkener 24 cm. (7)

Kaffekande med repareret lågknop og afslag på tuden, rester af brunt tape. Skål med reparerede hanke, afslag på fodrand, mangler låg. Tallerken med reparationer og afslag på kanten. Saucekande med afslag på pousserede blomster, revnet hank, brændingsfejl på fodrand.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag