2048/729
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, forben med sko af messing. Betrukket med grønligt velour. 1940–50'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag