Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Kystparti fra Ilulissat. Usigneret. Betegnet Jakobshavn under rammekant. Olie på lærred. 30,5×51.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2225, 2022 nr. 252.
Én mindre retouchering. Behov for let overfladerensning og opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024