Edward Hald (f. 1883, d. 1980)
“Graal”emne af grønt glas med overfang af rødbrunt glas udskåret med stliseret ornamentik. Ej signeret. Udført 1920'erne hos Orrefors, Sverige. H. 9. Diam. 5,3.
Et såkaldt “Graal” emne, der viser forstadie til en færdig “Graal” vase før den er blevet genopvarmet, pustet og dækket med klart glas. Antagelig medbragt fra værket af tidligere ansat.
Glassamling, 26. september 2018