1847/​770

“Arvesølv 2”. Bestik af sterlingsølv og sølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 2071 g. (54)

Bestående af: 7 fiskeknive, 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 8 middagsskeer, 12 theskeer, 1 steggaffel, 1 serveringsske L. 24,5. 1 serveringsske L. 21,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Serveringsske L. 21,5: buler på laf. Serveringsske L. 24,5: Indgravering på bagsiden af skaftets øverste del: “23/10–31”. 1 middagsgaffel med indgravering på bagsiden af skaft: “For en ødelagt sommerferie”. Enkelte knives skafter med buler.

Moderne kunst og design, 20. november 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK