1825/​558

Dansk snedkermester

Overpolstret lænestol i organisk form, betrukket med nistret gulligt uld. Ben af bejdset bøg. 1930–40'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller. Løse samlinger.

Moderne kunst og design, 19. juni 2018

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag