1825/558
Dansk snedkermester
Overpolstret lænestol i organisk form, betrukket med nistret gulligt uld. Ben af bejdset bøg. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller. Løse samlinger.
Moderne kunst og design, 19. juni 2018
Vurdering
Hammerslag