1325/914
Vilhelm Lauritzen, tilskrevet (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Armstol med stel af cubamahogni. Ryg udspændt med fransk flet. Vendbart sæde med hhv. fransk flet og blåt sømbeslået stof. Udført og stemplet hos Fritz Hansen.
Antageligt udført på bestilling til Kastrup lufthavn i 1939.
Fremstår med brugsslitage. Stel med brud, afslag, ridser, og mærker. Flet med defekter.
Moderne kunst og design, 18. juni 2013
Vurdering
Hammerslag