Ivan Borisovich Korneev (f. Taganrog 1952)
Russisk skulptur af forgyldt bronze forestillende en minotaur, på base af sort granit. Sign. I. Korneev (med kyrilliske bogstaver). H. i alt 60,5.
I. B. Korneev studerede på Kunstakademiet i Skt. Petersborg 1965–1971 og dimitterede i 1978 fra Det Skulpturelle Fakultet. Idag er han professor og dekan for Fakultetet for Skulptur ved Repin Instituttet og har udført monumenter i bl.a. Skt. Petersborg.
Proveniens: Erhvervet af nuværende danske ejer i Polen for ca. 20–30 år siden.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 28. maj. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Russisk kunst og antikviteter, 2. juni 2021