2043/513
Yrjö Kukkapuro (f. Finland 1933)
“Junior”. Sæt på otte spisebordsstole med drejefunktion, fod af hvidlakeret metal. Sæde af hvidt fiberglas, betrukket med rødt skind. Formigvet 1960'erne. Udført og mærket hos Haimi, Finland. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag