2115/578
Søren Hjorth-Nielsen (f. Svostrup ved Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983)
Kvindeportræt. Sign. SHN 1921. Olie på lærred. 52×34.
Krakeleringer samt mindre hul i øverste del af lærred.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag