1619/2116
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Flamestone”. Kaffeservice af stentøj, bestående af 20 dele. Stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ og Dansk Danmark, IHQ. (20)
Bestående af: 1 kaffekande, 1 thekande, 1 lågskål, 1 sukkerskål med låg, 1 flødekande, 12 par mokkakopper, 3 par kaffekopper.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Kaffekande med krakeleret glasur indvendig. To underkopper medfølger.
Quistgaard, 10. maj 2016
Vurdering
Hammerslag