2015/256
Christian David Gebauer (f. Neusalz 1777, d. Aarhus 1831)
Landskab med hest og kvæg i uvejr. Betegnet Chr. G. Olie på lærred monteret på masonit. 24×34.
Proveniens: Lengreve Ahlefelt-Laurvig, Tranekær.
Retoucheringer. Mindre aldersslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag