Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cirkulær skål af stentøj modelleret i bølgende form. Dekoreret med gråbrun glasur med mørkebrune elementer. Sign. monogram, 229. H. 10–10,5. Diam. 27.
Alders- og brugspatina. Øverste kant med mindre uregelmæssighed i glasuren hidrørende fra brændingen samt 1 afslag ca. 9×7 mm. Herudover få meget minimale afslag.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
30 bud