1820/197
L. A. Schou (f. Slagelse 1838, d. Firenze 1867)
Portræt af en franciskanermunk i profil. Usigneret, betegnet på blændrammen Ludvig Abelin Schou. Olie på lærred. 45×37.
Mindre krakeleringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier og møbler, 21. maj 2018
Vurdering
Hammerslag