Sydney Carter (f. Enfield, England 1874, d. Harrismith, South Africa 1945)
To småpiger sidder i skyggen under et træ. Sign. Sidney Carter 96. På bagsiden olieskitse forestillende to mænd. Olie på træ. 27,5×38.
Mindre afskalninger. Krakeleringer. Lille sømhul ved øvre kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020