Regence bæger af delvis forgyldt sølv, konisk, top- og bundkant graveret med arabesker. Uidentificeret mestermærke IIG i hjerte. 18. årh.s begyndelse. Vægt 114 g. H. 10 cm.
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Top- og fodrand let bulet.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020