Erik Buck, dansk møbeldesign (f. 1923, d. 1982)
Et set på seks stole af palisander betrukket i sæde med sort skai. Model 310. Udført hos Chr. Christiansens Møbelfabrik. Samt spisebord af palisander med hollandsk udtræk. H. 72. L. 134/258. B. 89. (7)
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Ryglæn og bordplade let falmede. Bordplade med vandmærker og enkelte ridser. Stole i god stand med enkelte ridser på stel.
Moderne kunst og design, 14. april 2015
28 bud