Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Loungestole betrukket med turquis farvet uld, ben af palisander. Model 114. Udført hos Kolds Savværk, Kerteminde.
Proveniens: Familien efter fabrikant Poul Kold/Kold Savværk.
Præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1958.
Litteratur: Mobilia nr. 33, april 1958.
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Trænger til ombetrækning.
Moderne kunst og design, 28. januar 2014
31 bud