1712/122
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
“Solnedgang, Diskobugten”. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70×100.
Enkelte større krakeleringer. Behov for let overfladerensning. En mindre skramme ved øverste højre hjørne.
Ældre malerier og møbler, 20. marts 2017
Vurdering
Hammerslag