1850/15
Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
Marine med dampskib i høj sø. Sign. Wilhelm Melbye 50. Olie på træ. 14,5×21.
Retoucheringer. Mindre krakeleringer. Områder med tynd bemaling.
Ældre malerier og møbler, 10. december 2018
Vurdering
Hammerslag