842/​194

Et par franske vaser af fajance dekorerede i turkis med top, hanke og base af forgyldt bronze støbt med guirlander, bladværk og kogler, underside indprentet monogram TD for Theodore Deck. 19. årh. H. 45 cm. (2)

Proveniens: Christian X og dronning Alexandrine, Christian VIII's Palæ; Arveprins Knud og Arveprinsesse Caroline Mathilde, Christian VIII's Palæ; Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth af Danmark til Danmark.

På fotografiet af kongen ses dagligstuen i Christian VIII's Palæ med vaserne på kaminen i baggrunden til venstre. På det andet fotografi ses det, at vaser beholdt deres plads, da arveprins Knud og arveprinsesse Caronline Mathilde beboede palæet.

Kierkegaard og antikviteter, 18. september 2013

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK