1502/​517

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Kurvestol af formbøjet rattan, sæde og ryg med betræk af blåt stof. Model AJ 237. Formgivet 1937. Udført hos E.V.A. Nissen & Co.

Præsenteret på Charlottenborgs Forårs-udstilling 1937. Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri, nr. 9, 1937. Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: “Arne Jacobsen”, 1998 s. 267. “De to kurvestoles enkle opbygning og Jacobsens udnyttelse af materialets muligheder for at skabe krumme flader, antyder den interesse for stole opbygget over krumme skaller, som for alvor skulle komme til udfoldelse med hans skalstole fra 1950'erne.”

Brugsslitage. Samlinger med defekter/reparationer. Stel med ridser og mærker. Falmet betræk med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 6. januar 2015

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK