2045/533
Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
“Indisk næsehorn”. Sign. Scherfig 1976, 11/12. Litografi i farver. Bladstørrelse 63×46.
Litteratur: Lamberth “Jungle og Savanne” gengivet s. 27.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud