Birte Weggerby (f. Vinkel ved Viborg 1927, d. 1982)
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Skål af stentøj samt to vaser af lertøj. Skål modelleret med personmotiv, dekoreret med hhv. turkisblå og sort glasur. Sign. Weggerby -67. H. 8,5. Diam. 28. To vaser af lertøj modelleret med små “hanke”. Dekoreret med hvid/sort glasur. Begge sign. HAK. H. hhv. 21,5. og 21. (3)
Alle med afslag langs øverste kanter. Alders- og brugspatina.
Moderne kunst og design, 2. juli 2013