2138/​929

Dansk møbeldesign

Lænestol med ben af mørkbejdset bøg, betrukket med blåt møbelstof. Antageligvis udført hos snedkermester A. J. Iversen. 1930–40'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag