919/​31

Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)

“I Arkadien”. Sign. Harald Slott-Møller 1892. Olie på lærred. 143×178. Rigt udskåret ramme med bladværk af forgyldt træ, antagelig udført af kunstneren.

Udstillet: Den Frie Udstilling 1892 nr. 103. Internationalen Kunst-Ausstellung 1892 im Kgl. Glaspalaste, München 1892, nr. 1623.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK