2049/937
Dansk design
Bordlampe med stel af messing, monteret med skærm af hvid opalglas. 1950erne. H. inkl. skærm 42,5.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærm med enkelt minimalt kanthak på inderside. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag