2131/932
Martin Nyrop (f. Ringkøbing 1849, d. København 1921)
To “Rådhusreoler” af fyrretræ. Udført hos Rud Ramussens Snedkerier. 1900-tallets begyndelse. H. 145 B. 63 D. 37/46. (2)
Formgivet til Københavns Rådhus.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Enkelte mindre borehuller i ene reol. To hylder mangler i en reol.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag