912/​342

Knud Nielsen (f. Fredensborg 1916, d. Vindelev 2008)

“Efterår”. Sign. på bagsiden Knud Nielsen September 1948. Olie på lærred. 138×237.

Udstillet: Retrospektiv udstilling, Den Frie Udstillingsbygning, København, Schloss Cappenberg, Selm, Tyskland og Vejle Kunstmuseum, 1996. Proveniens: Har altid været i nuværende ejers families eje.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK