2432/​503

Ingálvur av Reyni (f. Tórshavn 1920, d. s.st. 2005)

Interiør med to kvinder, 1967. Sign. I. Av Reyni med datering. Olie på lærred. 116×88.

Proveniens: Færøsk privatsamling, erhvervet direkte fra kunstneren. Motivet er antageligt kunstnerens mor og hustru og manifesterer sig som et af Reynis interssante overgangsværker, der balancerer imellem figurlighed og abstraktion.

I Aarhus
Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

956681 42.000 DKK
830118 40.000 DKK
1101048 38.000 DKK
911372 36.000 DKK