1738/1642
Fad af glaseret brændt ler, gullig begitning med indridset og bemalt dekoration. Slesvig 18. årh. Diam. 31 cm.
Proveniens: Birgit og Bent Wolstrup's Samling
Gennemgående revne, flere afslag og glasurafslag.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag
37 bud