Pierre-Joseph Dedreux-Dorcy (f. Paris 1789, d. Bellevue, Schweiz 1874)
Portræt af en ung kvinde i hvid kjole med et pink sjal. Sign. Dorcy. Olie på lærred. 56×46,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1848, 2018 nr. 58.
Mindre retoucheringer. Krakeleringer. Enkelte mindre afskalninger. Flænge i venstre side. Behov for rensning og opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. november 2023
11 bud