2416/​280

“Nøgen jomfru”. Fire vinglas, konisk cuppa på massiv stilk med luftblære på rund fod, ét med grålig sats med profileret fodstykke, tre med omslag på fod. Bl.a. Nøstetagen. 18.-19. årh. H. 18,5–19. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag