1947/​784
Harald Nielsen: Cirkulær sukkerskål med låg af sterlingsølv med hamret overflade. Lågknop i form af stiliseret gren, bær og et blad.

Be­skriv­el­se

Cirkulær sukkerskål med låg af sterlingsølv med hamret overflade. Lågknop i form af stiliseret gren, bær og et blad. Georg Jensen 1945–1977. Dessin 875. Vægt 305 g. H. 8. Diam. 11,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt med mørk rand. Mangler oxidering ved ornamentik. Låg med lille skævhed - vipper en smule.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Sølv ▸ Georg Jensen

Kunstner

Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

2.700 kr.

2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.