Dansk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze, seks svungne lysarme monteret til el., behængt med prismer, senere bundskål af lysblåt glas. 18. årh.s slutning. H. 98. Diam. 78.
Brugsslitage. Restaureret. Bundskål senere. Der garanteret ikke for at den elektriske installation virker.
Danske Banks gamle hovedsæde – online salg del I, 23. september 2024
41 bud